Pracownia Endoskopowa

Pielęgniarki:

• Kalisz Urszula
  • Czop Elżbieta

Godziny pracy Pracowni: Pracownia jest czynna, przyjmuje pacjentów i wykonuje badania w dni robocze:

• poniedziałki, środy w godz. 07:00 - 15:30,
  • wtorki, czwartki w godz. 07:00 - 16:30,
  • piątki w godz. 07:00 - 15:00.

Terminy badań endoskopowych ustalane są osobiście bądź telefonicznie z personelem pracowni pod numerem telefonu (018) 47 32 105.

Lokalizacja Pracowni: Pracownia mieści się na piętrze Pawilonu Diagnostycznego w pokoju nr 13.

Pracownia wykonuje badania diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wszystkie badania wykonuje się po wcześniejszym ustaleniu terminu. Badania i procedury zabiegowe wykonuje doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Rocznie wykonujemy ok. 1500-1600 badań (w tym: gastroskopie - 800, kolonoskopie - 600, rektoskopie - 150). Wszystkie badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są po uzyskaniu świadomej zgody pacjenta. W czasie wykonywania bardziej skomplikowanych procedur oraz we wszystkich kolonoskopiach pacjent otrzymuje sedoanalgezję (leki przeciwbólowe i uspokajające).

Zakres procedur endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego:

• gastroskopia
  • gastroskopia z testem ureazowym (diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori),
  • gastroskopia z biopsją (pobranie wycinków do weryfikacji histopatologicznej),
  • gastroskopia z polipektomią prostą,
  • gastroskopia z polipektomią złożoną,
  • gastroskopia z mukozektomią,
  • gastroskopia z zabiegiem leczenia zmian naczyniowych.

Zakres procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

• rektoskopia,
  • rektoskopia z biopsją,
  • rektosigmoideoskopia,
  • rektosigmoideoskopia z biopsją,
  • kolonoskopia,
  • kolonoskopia z biopsją,
  • kolonoskopia z polipektomią prostą,
  • kolonoskopia z polipektomią złożoną,
  • kolonoskopia z mukozektomią,
  • kolonoskopia z leczeniem zmian naczyniowych,
  • kolonoskopia z endoskopowym opanowywaniem krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Do wykonywania procedur endoskopowych wykorzystany jest sprzęt firmy Olympus.

Na wyposażeniu pracowni są m.in.:

• videogastroskop GIF Q165
  • videokolonoskop CFQ145
  • diatermia chirurgiczna ICC 200 ECS
  • przystawka argonowa APC 300

Polipektomię (usuwanie polipów) wykonujemy za pomocą diatermii chirurgicznej ERBOTOM ICC 200 wraz z przystawką argonową APC 300 która umożliwia cięcie i koagulację w osłonie argonu.

Wysokiego stopnia dezynfekcję sprzętu przeprowadzamy w myjni automatycznej Mini ETD firmy Olympus z każdorazową kontrolą skuteczności jego dezynfekcji co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa badania.

Badania rektoskopowe wykonywane są jednorazowymi aparatami przy użyciu techniki światłowodowej.

Badania histopatologiczne pobranych materiałów wykonujemy w kooperacji z pracownią histopatologii NZOZ "Prosmed" w Krakowie os Na Skarpie 66. Preparaty wysyłane są dwa razy w tygodniu - czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 10-14 dni.